Dzielnica Wawer - Koronawirus w Polsce - jak się chronić?

Koronawirus w Polsce - jak się chronić?

Wersja do wydrukuWersja PDF
05.03.2020Zmiany w zapisach na dyżury wakacyjne przedszkolach 

Drodzy rodzice! W związku z  zagrożeniem koronawirusem zmianie ulegają zasady zapisów na tzw. dyżury wakacyjne w przedszkolach. 

 • Dyrektor przedszkola/szkoły generuje hasła z systemu, które przekazuje rodzicom wyłącznie drogą elektroniczną na adresy mailowe rodziców (lub platformę e-przedszkole wykorzystywaną przez placówkę).
 • W treści maila wskazane będzie tylko imię dziecka i hasło (bez innych danych)
 • W przypadku braku adresu email rodzica, dyrektor kontaktować się będzie telefonicznie z rodzicami aby ustalić sposób przekazania hasła.
 • Możliwość generacji hasła będzie dostępna od 23 marca do 7 kwietnia.

UWAGA! Rodzice dzieci biorących udział w rekrutacji do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych lub klas pierwszych na rok 2020/21 korzystają z hasła nadanego w systemie rejestracji wniosku/zgłoszenia.

Rodzice wypełniają wniosek tylko w systemie zapisów na dyżury wakacyjne. Nie muszą dostarczać jego wersji papierowej do placówki.

Terminy zapisów i pozostałe zasady pozostają bez zmian.


Komunikat dla przedsiębiorców

Drogi Przedsiębiorco!
Pamiętaj ze wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej możesz złożyć elektronicznie korzystając z

 • E-usług
 • ePUAP.

Wniosek o wpis złożysz w serwisie ceidg.gov.pl podpisany:

 • bankowością elektroniczna
 • profilem zaufanym
 • lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Ważne❗️Wniosek o zawieszenie lub wznowienie oraz wykreślenie działalności gospodarczej w CEiDG możesz złożyć w DOWOLNYM TERMINIE, wskazując datę rozpoczęcia, zawieszenia lub zaprzestania działalności gospodarczej.

Nie wiesz jak założyć profil zaufany, skorzystaj z poradnik
https://m.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU

Pomoc urzędu - Wydział Działalności Gospodarczej i Zezwoleń dla dzielnicy Wawer : aokrzeja@um.warszawa.pl  22 443 69 38.Ogranicz wizyty w urzędach - złóż wniosek w formie elektronicznej

W trosce o bezpieczeństwo warszawiaków, apelujemy o ograniczenie osobistych  wizyt w urzędzie. Jednocześnie załączamy linki do stron internetowych, gdzie elektronicznie można załatwić sprawy związane np.  z dowodami osobistymi czy meldunkami.

Bez wychodzenia z domu można załatwić wiele spraw administracyjnych. W tym celu należy skorzystać z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.
Na stronie epuap.gov.pl można założyć konto do załatwiania spraw urzędowych przez Internet.

Korzystaj z usług Warszawa 19115 czynnego non-stop

Do dyspozycji mieszkańców jest również całodobowe Miejskie Centrum Kontaktu
Warszawa 19115, gdzie można m.in. zgłosić awarię lub interwencję służb miejskich. 

Usługi i informacje są dostępne na portalu warszawa19115.pl, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej oraz pod numerem telefonu 19115 czynnym całą dobę.

Każde zgłoszenie otrzymuje numer, dzięki któremu można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się sprawa.

Szczegółowe adresy internetowe do załatwiania spraw urzędowych w załączniku.


Koronawirus - ważne informacje o pracy urzędu

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zapewnić ciągłość działania miejskiego systemu usług i administracji, zmieniamy sposób funkcjonowania miasta i podległych mu instytucji. Jednocześnie chcemy zagwarantować wszystkim mieszkańcom opiekę oraz dostęp do rzetelnych informacji.

 – Za sytuację epidemiczną w kraju odpowiada rząd, z którym współpracujemy.  Warszawa jest gotowa na tę trudną sytuację. Przez cały czas pracujemy i dbamy o to  żeby wszystkie funkcje miasta były zapewnione. Dziękuję również warszawiakom za to, że stosują się do apeli o pozostawanie w domu i zachowują się racjonalnie – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Jak pracujemy w najbliższym czasie

Wprowadziliśmy pracę zdalną i zrezygnowaliśmy ze spotkań - zamiast nich organizujemy telekonferencje i wideokonferencje. Czasowo zawieszamy realizację części nieobligatoryjnych zadań i przekierowaliśmy pracowników do zadań priorytetowych.

Załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu

Apelujemy do mieszkańców, żeby nie przychodzili do urzędów bez pilnej potrzeby. Jeżeli sprawa nie jest terminowa – prosimy o załatwienie jej później. Jeśli sprawa jest pilna
i wymaga wizyty w urzędzie – umów się na konkretny dzień i godzinę za pośrednictwem miejskiego systemu rezerwacje.um.warszawa.pl.

Wprowadzamy również możliwość uzyskania informacji i załatwienia sprawy przez telefon. Przypominamy, że wiele spraw urzędowych można załatwić elektronicznie, za pośrednictwem tzw. profilu zaufanego (epuap.gov.pl). Dokumenty elektroniczne podpisane profilem zaufanym mają moc dokumentu urzędowego. Można więc tą drogą składać oficjalne pisma i wnioski do urzędu. Część spraw można załatwić zwykłym emailem.

Jakie sprawy załatwimy w urzędzie?

Uwaga! W urzędach dzielnic i w biurach zostały wprowadzone specjalne zabezpieczenia.

Załatwiane są następujące sprawy:

- akty urodzeń i zgonów;

- sprawy związane z bieżącymi pogrzebami– w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych rejestracja odbywa się poprzez internetowy system rezerwacji cmentarzekomunalne.com.pl/zgłoszenia;

- śluby odbywają się zgodnie z zaplanowanym kalendarzem, również w salach przy siedzibach Urzędów Stanu Cywilnego, które obecnie są zamknięte. Apelujemy przy tym
o maksymalne ograniczenie liczby gości. 

Natomiast formalności związane z nowo planowanymi uroczystościami będą załatwiane
w późniejszym terminie. Obecnie można telefonicznie lub online uzyskać informacje
o wymaganych dokumentach oraz zarezerwować termin ślubu;

- wydawanie praw jazdy (po uprzednim telefonicznym umówieniu się), wydawanie dowodów osobistych, rejestracja fabrycznie nowych pojazdów;

- opieka nad osobami niesamodzielnymi.

Działać będą Ośrodki Pomocy Społecznej w dzielnicach, Domy Pomocy Społecznej, Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, placówki opiekuńczo-wychowawcze
w pieczy zastępczej.

W jakich sprawach będą tylko przyjmowane pisma i wnioski?

W ograniczonym zakresie, co oznacza, że będzie można tylko złożyć pisma/wnioski,
w następujących sprawach:

- decyzje administracyjne i czynności z zakresu prawa budowlanego oraz ustawy
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

- wnioski o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej na podstawie specustawy drogowej;

- czynności i decyzje wynikające z prawa geodezyjnego;

- czynności związane z podziałami nieruchomości;

- sprawy z zakresu podatków lokalnych (w tym podatek od nieruchomości);

- sprawy z zakresu ustawy o lasach pozostające w kompetencjach starosty;

- rejestracja osób bezrobotnych.

Jakich spraw nie załatwimy w urzędzie?

Do odwołania nie będą procedowane następujące sprawy:

- zezwolenia na sprzedaż alkoholu;

- bezpłatne porady prawne;

- przyjmowanie wniosków o najem lokali komunalnych.

Zamknięte USC w sześciu dzielnicach

Ze względu na warunki lokalowe (niemożność przeorganizowania pracy) od poniedziałku, 16.03.br. do odwołania zamykamy siedziby Urzędu Stanu Cywilnego w następujących dzielnicach Warszawy: 

- Ochota;

- Bielany;

- Białołęka;

- Wesoła;

- Wilanów

- oraz Wola.

Mieszkańcy, którzy chcą załatwić ww. sprawy z zakresu stanu cywilnego, mogą skorzystać z pozostałych siedzib USC w ratuszach dzielnic: Targówek, Praga-Południe, Wawer, Ursus, Ursynów oraz do siedzib USC zlokalizowanych poza ratuszami: na Pradze-Północ - ul. Kłopotowskiego 1, Śródmieściu - Gen. Andersa 5, Mokotowie - Falęcka 10. 

Brak możliwości płatności w kasach

W najbliższych dniach nie będzie możliwości płatności w kasach urzędów. Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu urzędów będą dostępne na stronach dzielnic.

Zawieszone zajęcia w placówkach oświatowych

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej  od poniedziałku, 16.03.br. do środy 25.03.br., zawieszamy zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Ograniczenie dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych. Nauczyciele będą wysyłali uczniom materiały edukacyjne do indywidualnej pracy.

Rekrutacja do przedszkoli i klas I szkół podstawowych - wnioski przyjmowane online

W związku z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną, od poniedziałku, 16.03.br. obowiązują nowe zasady rekrutacji do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych – dokumenty można przesyłać elektronicznie. Szczegółowe informacje: edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki/

Miejski Rzecznik Konsumentów zawiesza obsługę bezpośrednią

Miejski Rzecznik Konsumenta zawiesza spotkania osobiste, wciąż będą jednak udzielane porady pod numerem (22) 44 33 444. Więcej informacji w serwisie konsument.um.warszawa.pl. 

Izba Wytrzeźwień

Zawiesza przyjmowanie osób nietrzeźwych – jej pracownikom zostaną powierzone zadania związane z zabezpieczeniem potrzeb osób starszych i o ograniczonej mobilności.

Więcej informacji o działaniach miasta w związku z obecna sytuacją sanitarno-epidemiologiczną: um.warszawa.pl/koronawirus oraz warszawa19115.pl.

 

Zawieszenie punktów pomocy prawnej 

Informujemy, że od dnia 16 marca 2020 do 31 marca 2020 r. zostaje zawieszona działalność stacjonarna punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta stołecznego Warszawy w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom związanym z COVID-19.

Od 16 marca wydział obsługi mieszkańców zmienia funkcjonowanie

Od 16 marca Wydział Obsługi Mieszkańców ogranicza funkcjonowanie:
-Wprowadzona zostaje tymczasowa kancelaria do przyjmowania dokumentów;
-przyjmowani są mieszkańcy, których charakter sprawy wymaga osobistej obecności, tj. dowody osobiste, rejestracja pojazdów;
-przy stanowisku może przebywać tylko jedna osoba, pozostałe osoby proszone są o zajmowanie kolejki przed urzędem w odległości 1,5 metra od siebie.

Przypominamy, że większość spraw możesz załatwić bez wychodzenia z domu, poprzez kontakt telefoniczny, E-mail lub skype: Urząd Dzielnicy Wawer https://join.skype.com/invite/


Stan zagrożenia epidemicznego

W związku z zagrożeniem koronawirusem w kraju został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego, co oznacza:

 • Kontrole na wszystkich polskich granicach od 15 marca na 10 dni.
 • Ograniczenia w działaniu galerii handlowych. Otwarte będą w nich tylko sklepy spożywcze, drogerie, apteki, pralnie.
 • Restauracje, kluby, kawiarnie, puby zostają zamknięte! Możliwy będzie zakup na wynos.
 • Zawieszone są imprezy, targi, wystawy, konferencje, koncerty i seanse w kinach.
 • Zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób – dot. tych o charakterze publicznym, państwowym i religijnym.
 • Wszystkie sklepy, banki, bankomaty będą funkcjonować.
 • Od niedzieli czasowo wstrzymane zostają międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.
 • Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy i kolejowy pozostaje bez zmian.
 • Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców. Przewidziane są odstępstwa, ale kwarantanna będzie obowiązkowa.
 • Polacy wracający zza granicy zostaną objęci obligatoryjnie 14-dniową kwarantanną domową, bądź w miejscu wskazanym przez wojewodę.
 • Granice kraju pozostają otwarte dla przepływu towarów.
 • Zamknięte są wszystkie miejskie pływalnie, sauny i siłownie (w tym obiekty przyszkolne i należące do jednostek organizacyjnych), a także Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Dzielnicowe Domy Kultury – do odwołania.
 • Zawieszone zostały zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych na czas od 12 do 25 marcaZwróć uwagę na seniora

Na czas ryzyka zarażenia koronawirusem powinniśmy zostać w domu, szczególnie osoby starsze i z obniżoną odpornością. Część z nich może przez to zostać sama i potrzebować wsparcia. Dlatego Miasto Stołeczne Warszawa rusza z akcją pomocy sąsiedzkiej zachęcając do opieki nad naszymi sąsiadami-seniorami. Pracujemy też nad pomocą ze strony miasta. Dbajmy o siebie nawzajem!


Załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców oraz pracowników urzędu, apelujemy o ograniczanie osobistych wizyt w  Urzędzie Dzielnicy. Ma to związek z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce oraz zaleceniami rządu i służb sanitarnych. W trosce o Wasze zdrowie usprawniamy także kontakt z urzędem.  Wprowadzamy rozwiązaniami, które usprawnią np. składanie deklaracji o odbiorze odpadów.

Załatw sprawę w urzędzie on-line 

Ponadto w celu minimalizacji zagrożeń związanych z koronowirusem:
 • umieściliśmy dezynfekator i tablicę informacyjną poświęconą tylko koronawirusowi tuż za wejściem głównym na salę obsługi mieszkańców urzędu . Plakaty z informacjami dot. koronawirusa zostały rozmieszczone w urzędzie oraz na tablicy informacyjnej przed urzędem.
 • zachęcamy do ograniczenie płatności gotówkowych w urzędzie.  Ograniczenie korzystania z banknotów zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 • Od piątku 13 marca dostępny dla mieszkańców będzie wyłącznie parter budynku urzędu, pozostałe piętra będą wyłączone z dostępu dla mieszkańców. Na naszej stronie internetowej znajdują się bezpośrednie numery do wydziałów urzędu, gdzie możecie uzyskać informacje dotyczące innych kwestii

Odłóż osobistą wizytę w urzędzie
Dla bezpieczeństwa swojego i innych mieszkańców, ograniczmy wizyty w urzędzie do niezbędnego minimum. Jeśli sprawa, którą masz do załatwienia, nie jest pilna odłóż osobistą wizytę w miejskiej placówce.

Zarezerwuj termin wizyty online
Jeśli musisz przyjść do urzędu, umów się na konkretny dzień i godzinę za pośrednictwem miejskiego systemu rezerwacje.um.warszawa.pl. Dzięki temu, skrócisz czas swojej wizyty do minimum. W systemie można też sprawdzić aktualny stan kolejki w danym urzędzie. Pamiętaj, aby chronić swoich bliskich – na czas wizyty w urzędzie pozostaw dziecko pod opieką, aby ograniczać ryzyko zakażenia wirusem.

Zadzwoń, napisz maila, sprawdź w Internecie
Wiele spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Na portalu warszawa19115.pl i miejskich instytucji mieszkańcy mogą znaleźć karty informacyjne z opisem poszczególnych spraw. Dostępne w sieci druki, formularze i wnioski wystarczy wydrukować i wypełnić, a następnie wysłać do urzędu, bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Jeśli chcemy zapytać o szczegóły naszej sprawy, w pierwszej kolejności zadzwońmy lub wyślijmy maila do urzędu zamiast przychodzić osobiście.

Jak założyć konto internetowe do załatwiania spraw urzędowych?
Na stronie epuap.gov.pl można założyć konto do załatwiania spraw urzędowych przez Internet.
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej z zakresu świadczeń rodzinnych, m.in.: świadczenie wychowawcze (500+), świadczenie „Dobry start” (300+), zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, fundusz alimentacyjny można składać za pośrednictwem portalu empatia.
Co ważne, jeśli na etapie składania wniosku wybierzemy elektroniczny sposób komunikacji, to cała procedura (np. decyzje, wezwania) zostanie przeprowadzona w ten sposób, bez konieczności osobistych wizyt w urzędzie czy odbioru pism na poczcie. Do złożenia wniosku wystarczy profil zaufany – informacje, w jaki sposób go założyć znajdują się na stronie gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Korzystaj z usług Warszawa 19115 czynnego non-stop
Do dyspozycji mieszkańców jest również całodobowe Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115, gdzie można m.in. zgłosić awarię lub interwencję służb miejskich. Usługi i informacje są dostępne na portalu warszawa19115.pl, za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej oraz pod numerem telefonu 19115 czynnym całą dobę. Każde zgłoszenie otrzymuje numer, dzięki któremu można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się sprawa.

Jakie sprawy załatwimy w urzędzie? 

Nadal obsługiwane będą m.in. 

- wybrane czynności z zakresu urzędu stanu cywilnego: np. akty urodzeń, śluby (w wyjątkowych sytuacjach);

- dowody osobiste;

- rejestracja pojazdów; 

- sprawy związane z opieką nad osobami niesamodzielnymi. 

Rekrutacja do szkół i do przedszkoli będzie kontynuowana zgodnie z harmonogramem (szczegółowe informacje um.warszawa.pl/aktualnosci/). 

W ograniczony sposób będzie można również załatwiać sprawy związane z prawem budowlanym (pozwolenia na budowę).

Ograniczenia w dostępie do urzędów- utrudnienia dla mieszkańców 

Ze względu na konieczność wprowadzenia środków ochrony w urzędach, mieszkańcy załatwiający swoją sprawę będą musieli jednak liczyć się z utrudnieniami – ograniczeniami dostępu, śluzami bezpieczeństwa itp.
Przypominamy, że większość spraw urzędowych można załatwić elektronicznie, za pośrednictwem konta e-Puap. O tym, jak załatwić sprawę urzędową bez wychodzenia z domu, informujemy w naszym komunikacie um.warszawa.pl/aktualnosci/za-atw-spraw-w-urz-dzie-bez-wychodzenia-z-domu. Apelujemy do mieszkańców, aby w pierwszej kolejności korzystali właśnie z tej formy załatwiania spraw urzędowych.

Jakich spraw nie załatwimy w urzędach? 

Miasto zawiesza realizację spraw, które nie wpływają na bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Nie będą np. przyjmowane wnioski:

- o pozwolenie na handel alkoholem;

- zamkniętych będzie 11 z 22 Punktów Obsługi Pasażerów ZTM (szczegóły: wtp.waw.pl).

Zgodnie z zaleceniami rządu, znaczna część urzędników miejskich została skierowana do pracy zdalnej. Część z nich będzie pracować w trybie rotacyjnym, tak, aby zagwarantować obsadę stanowisk.

Miejski Rzecznik Konsumentów - obsługa telefoniczna i online

Miejski Rzecznik Konsumentów zawiesza obsługę bezpośrednią interesantów. Działać będzie obsługa telefoniczna pod numerem (22) 44 33 444 (od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00), Konsumenckie Centrum E-porad (porady@dlakonsumentow.pl). Więcej informacji w serwisie MCK konsument.um.warszawa.pl.

Zamknięte obiekty sportowe i instytucje kultury 

Już wcześniej, 12 marca br., zgodnie z decyzją rządu, zostały zamknięte miejskie baseny, siłownie i sauny oraz obiekty sportowe (OSiR-y). Na terenie klubów sportowych mogą się odbywać treningi zawodników oraz rozgrywki, ale bez udziału publiczności.

Pamiętaj:

 • zachowaj spokój i zdrowy rozsądek;
 • jeśli to możliwe, pozostań w domu;
 • śledź na bierząco komunikaty w mediach dotyczące sytuacji epidemiologicznej w kraju
 • stosuj się do zaleceń władz państwowych;
 • przestrzegaj zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi;
 • przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
 • Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

Drogi Rodzicu:

 • Nie jest to czas ferii, czy wakacji. Jeśli to możliwe, zostań z dzieckiem w domu, unikaj dużych skupisk ludzi, galerii handlowych, czy kawiarni.
 • zadbaj o kreatywne spożytkowanie tego czasu dla siebie i Twoich dzieci. Zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają      uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • rekrutacje do szkół i przedszkoli w Warszawie odbywają się zgodnie z harmonogramem.


Apel Głównego Inspektora Sanitarnego 

Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. To czas mądrych wyborów zdrowotnych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.

 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych  i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

Od 12 marca zawieszenie aktywność instytucji kulturalnych i sportowych w dzielnicy Wawer

W związku z działaniami mającymi na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa od 12 marca do odwołania zawieszone zostają działania instytucji kulturalnych i sportowych na terenie dzielnicy.

Ograniczenia te obejmują:

 • wszystkie placówki Bibliotei Publicznej w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy
 • Wawerskie Centrum Kultury przy Żegańskiej 1a oraz wszystkie filie WCK
 • OSIR Wawer
 • Wszystkie zajęcia, warsztaty i wydarzenia kulturalne są odwołane.


Ponadto prosimy o ograniczenie do koniecznego minimum wizyt w Urzędzie Dzielnicy. Aby zmniejszyć zagrożenie związane z wirusem pracujemy nad rozwiązaniami, które usprawnią składanie deklaracji o odbiorze odpadów. Ponadto przypominamy o możliwości złożenia deklaracji w formie elektronicznej. Więcej informacji

Wszystkie pytania kierowane do informacji urzędu np. dotyczące wątpiliwości przy wypełnianiu deklaracji, które wymagają kontaktu bezpośredniego, można zadać poprzez kontakt na SKYPE z pracownikiem urzędu (wydziału obsługi mieszkańców): Urząd Dzielnicy Wawer
link: Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym okniehttps://join.skype.com/invite/fVhowwrv9K4V

Ponadto przypominamy, że na naszej stronie internetowej znajdują się bezpośrednie numery do wydziałów urzędu, gdzie można uzyskać bieżące informacje dotyczące innych kwestii. 
hOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym okniettp://www.wawer.warszawa.pl/strona/urzad-i-samorzad/informacja-urzedu

http://www.wawer.warszawa.pl/pl/strona/urzad-i-samorzad/administracyjno-gospodarczy

 

 


Zajęcia w szkołach i przedszkolach zawieszone!

Wprowadzamy kolejne działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zgodnie z decyzją MEN - od 12 do 25 marca - zawieszamy zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. Ograniczenie dotyczy zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych.

Bardzo cieszymy się z tej decyzji, apelowaliśmy o to już wczoraj. Sytuacja jest bardzo poważna – chorych wciąż przybywa. Ściśle współpracujemy ze administracja rządową. Nadal jednak brakuje czytelnych wytycznych dla dyrektorów, jak powinni się zachować w sytuacji stwierdzenia zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Od 12 do 25 marca w przedszkolach, szkołach i placówkach  nie będą się odbywały żadne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. 12 marca (czwartek) i 13 marca (piątek) w przedszkolach i szkołach podstawowych będą prowadzone jedynie zajęcia opiekuńcze - dla dzieci i uczniów, którym nie udało się zapewnić opieki rodziców (tylko w przedszkolu/szkole do której uczęszcza dziecko).

Od poniedziałku - 16 marca – uczniowie i wychowankowie już nie będą przychodzili do przedszkoli i szkół (ograniczenia dotyczą także zajęć i praktycznej nauki zawodu w szkołach i technikach zawodowych). Nauczyciele pozostaną w gotowości do pracy, za co będzie im przysługiwało wynagrodzenie (zgodnie z art. 81 § 1 Kodeksu Pracy).

Zawieszenie zajęć nie dotyczy:

-         poradni psychologiczno-pedagogicznych;

-         specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;

-         młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

-         przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;

-         szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;

-         szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Informacja o czasowym ograniczeniu zostanie wysłana do rodziców w dzienniku elektronicznym i wywieszona przy wejściu do placówek.

Decyzja została podjęta przez Ministra Edukacji narodowej zgodnie z art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.). Informacja na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach4 marca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce (pacjent w woj. lubuskim). Stołeczny ratusz zachęca do śledzenia aktualnych informacji zamieszczanych na stronach instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne.

Za kwestie dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego odpowiada administracja rządowa. - Deklaruję gotowość współpracy ze służbami pana wojewody w działaniach, które będziemy musieli podjąć, gdy w Warszawie zostaną zdiagnozowani chorzy na koronawirusa – zapewnił po poniedziałkowym posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent Rafał Trzaskowski.

Warszawa oraz jednostki podległe miastu (np. szpitale) znają procedury i są zabezpieczone sprzętowo.  Dyrektorom szkół przekazano zalecenia, jak należy zachować się w momencie podejrzenia zachorowania wśród uczniów lub kadry. ZTM zwrócił się do wszystkich operatorów komunikacji miejskiej o zwiększenie nadzoru nad służbami sprzątającymi oraz podjął decyzję o używaniu środków  dezynfekcyjnych przy czyszczeniu powierzchni, z którymi pasażerowie mają najczęściej na bezpośredni kontakt - kasowniki, poręcze, przyciski.

Na monitorach w komunikacji miejskiej prezentowane są rekomendacje Ministerstwa Zdrowia, w jaki sposób chronić się przed wirusem oraz jak postępować, gdy istnieje podejrzenie zakażenia. Miasto rozpoczyna także akcję edukacyjno-informacyjną w WOM-ach, placówkach oświaty, kultury i sportu, pomocy społecznej i innych jednostkach miejskich poprzez zamieszczenie plakatów oraz informacji na ekranach (tam gdzie są one dostępne).

Wojewoda mazowiecki poinformował, że w dniu dzisiejszym (4.03) przeprowadzone zostaną ćwiczenie straży pożarnej w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej, którego celem jest postawienie dodatkowej izby przyjęć. Ma ona ułatwić przyjmowanie osób z podejrzeniem zakażenia.

Główny Inspektorat Sanitarny zamieszcza na swojej stronie aktualne informacje o nowym koronawirusie, komunikaty dla podróżujących oraz zalecenia dla podróżnych, ludności, służb medycznych i instytucji https://gis.gov.pl/
Bieżące informacje związane z nowym wirusem zamieszcza także Powiatowa Stacja Stanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie https://www.pssewawa.pl/

Poniżej znajdziecie  aktualne numery kontaktowe do stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz do najbliższego oddziału zakaźnego:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarnyw Warszawie,  ul. J. Kochanowskiego 21 – 606 108 040

Wojskowy Instytut Medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej, ul. Szaserów 128 – 665 707 774

Więcej informacji

 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
Oceń pracę urzędu Ocen pracę urzędu