Jesteś tutaj

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Umowy na odbiór śmieci podpisane

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

We wtorek, 19 listopada, zostały podpisane pierwsze umowy z firmami, które będą odbierać śmieci od warszawiaków od lutego 2014 r.  Obszar Rembertowa, Wawra i Wesołej będzie obsługiwała firma PPHU Lekaro. Wartość umowy to ok. 96 mln zł brutto.  Ratusz podpisał też umowy z firmami, które będa obsługiwać Śródmieście, Wilanów, Pragę Północ, Pragę Południe i Ursynów.

Najważniejsze dla mnie jest, aby śmieci były odbierane od mieszkańców stolicy terminowo i bez zakłóceń. Podpisane umowy obejmują swoim zasięgiem osiem dzielnic, połowę obszaru Warszawy. Jedynym obowiązkiem, jaki pozostaje mieszkańcom tych dzielnic po 1 lutego 2014r., jest zbieranie śmieci zgodnie ze złożoną deklaracją oraz terminowe płacenie opłaty śmieciowej. To pierwszy duży krok w kierunku wprowadzenia docelowego systemu odbioru śmieci w Warszawie. – mówiła po podpisaniu umów Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Firma dostarczy mieszkańcom niezbędne pojemniki oraz worki na zbieranie odpadów. Warszawiacy, którzy zadeklarowali selektywną zbiórkę odpadów, będą je zbierać do trzech pojemników: śmieci zmieszane trafią do czarnych pojemników, segregowane papiery oraz plastik do pojemników w kolorze czerwonym, a szkło opakowaniowe – do pojemników zielonych.

Podpisywana umowa dotyczy odbioru i zagospodarowania odpadów, co oznacza, że zatrudnione firmy będą nie tylko wywozić śmieci z mieszkań, domów i biur, ale również dbać o ich przetworzenie. Będą one obowiązywać przez trzy kolejne lata: od lutego 2014 r. do końca stycznia 2017 r.

W praktyce oznacza to, że od 1 lutego 2014 r., śmieci będą odbierane od mieszkańców tych dzielnic według następujących zasad:

Zabudowa jednorodzinna:

odpady zmieszane (odpadki kuchenne etc.): co najmniej raz na dwa tygodnie,

odpady segregowane – suche (papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku etc.): co najmniej raz na cztery tygodnie,

szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie;

 

Zabudowa wielorodzinna:

odpady zmieszane: co najmniej dwa razy w tygodniu,

odpady segregowane – suche: co najmniej raz na tydzień,

szkło: co najmniej raz na cztery tygodnie.

Odpady wielkogabarytowe ze wszystkich typów nieruchomości będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie. Dodatkowo, w okresie poświątecznym, organizowane będą dwie zbiórki choinek. Odpady zielone, m.in. liście, będą odbierane, od maja do listopada, w każdym tygodniu danego miesiąca od soboty do poniedziałku.


Więcej informacji:

Agnieszka Kłąb

zastępca rzecznika prasowego

Urząd m.st. Warszawy

tel. 519 066 077


Monika Żukowska

Wydział Prasowy

Urząd m.st. Warszawy

Tel. 22 44 333 89, 519 066 206

mzukowska@um.warszawa.pl

Zobacz także:

www.um.warszawa.pl/dla-mediow

 

 

 

Data publikacji: 
środa, Listopad 20, 2013 - 10:46
p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
W którym miejscu w dzielnicy Wawer powinny Pani/Pana zdaniem stanąć dodatkowe stojaki na rowery?
Podaj odpowiedź
W którym miejscu w dzielnicy Wawer powinny Pani/Pana zdaniem stanąć dodatkowe stojaki na rowery?
Podaj odpowiedź