Dzielnica Wawer - Bezpieczeństwo

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczeństwo

Wersja do wydrukuWersja PDF

Jak działa miasto - Bezpieczeństwo  

Zadania delegatury oraz schemat organizacyjny Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego znajdziecie Państwo na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

W czterech zakładkach po lewej stronie zamieszczono informacje podzielone wg działów:

Wiele przydatnych informacji zamieszczono na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl. Zachęcamy do jej odwiedzania.

W aktualnościach na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl


artykuł dotyczący uroczystości, jaka odbyła się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego m.in. w związku z zbliżającym się Dniem Numeru Alarmowego 112

"W dniu 11 lutego obchodzony jest w Europie Dzień Numeru Alarmowego. 112 stworzono po to, aby z każdego miejsca naszego kontynentu, przez całą dobę, móc wezwać pomoc, gdy zagrożone jest życie nasze lub innych."

- informacja dotycząca postępowania w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki

"Jak przygotować pracowników do sytuacji w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki, ułatwić im przeprowadzenie właściwej oceny zagrożenia, a tym samym zminimalizować jego skutki?"

do pobrania: Plakat instruktażowy „Jak postępować w przypadku otrzymania podejrzanej przesyłki


Co sądzisz o bezpieczeństwie w Warszawie?

Jeżeli chcą Państwo podzielić się swoją opinią na temat bezpieczeństwa, prosimy o wypełnienie ankiety. Uzyskana w  ten sposób wiedza pomoże nam wszystkim poprawić poziom bezpieczeństwa w Warszawie.

Plik z ankietą do wydruku można pobrać w zakładce "Bezpieczeństwo publiczne"

Fałszywi wnuczkowie dalej oszukują seniorów

"Według danych Komendy Stołecznej Policji tylko w III kwartale 2017 r. dokonano w Warszawie 114 oszustw, a 21 razy usiłowano wyłudzić pieniądze od osób starszych. Suma strat to ponad 5,6 mln. zł. Warto przytoczyć również dane z warszawskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie również dzwonią osoby, które zostały oszukane tą metodą lub próbowano od nich wyłudzić pieniądze. Operatorzy numeru 112 w Warszawie w analogicznym okresie przyjęli 431 takich zgłoszeń."

Afrykański pomór świń - informacje

Do pobrania:

Główny Lekarz Weterynarii przygotował materiały informacyjne dotyczące sposobów postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika.


Ulotka GIS - Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?
(plik: ulotka_-_znalezienie_padlego_dzika.pdf, rozmiar pliku: 81.36 KB)

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

19115 - Jeden numer pogotowia drogowego


"Wykruszenie nawierzchni, uszkodzona latarnia, zniszczony znak drogowy - wszystkie takie sprawy można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Od 1 stycznia 2018 r. przestaje funkcjonować osobny numer telefonu do Pogotowia Drogowego ZDM."

Źródło: zdm.waw.pl

Kto odpowiada za zimowe oczyszczenie miasta?

"Zarząd Oczyszczania Miasta, urzędy dzielnic, ale też PKP PLK oraz administratorzy, zarządcy osiedli i właściciele nieruchomości – to do ich obowiązków należy zimowe oczyszczanie ulic, chodników czy usuwanie zalegającego na dachach śniegu.

Szczegóły oraz interwencje zwiąne ze stanem warszawskich ulic i chodników można uzyskać lub zgłosić za pośrednictwem portalu i infolinii Warszawa 19115."

Do pobrania: broszura "Zimowe oczyszczanie miasta"

Poradniki i porady w zakładce "Zarządzanie kryzysowe"


Bądź czujny, nie daj się okraść!

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

Myśląc o świętach pamiętajmy o bezpieczeństwie. Zadbajmy wspólnie, by okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, nie został zakłócony przez przykre dla nas niespodzianki.

Zróbmy wszystko, aby te szczególne dni minęły nam w miłej i spokojnej atmosferze!

O czym należy pamiętać?

  • na zakupach, na dworcach, w środkach komunikacji miejskiej, podczas ulicznych koncertów zachowajmy szczególną ostrożność, ponieważ naszą nieuwagę mogą wykorzystać kieszonkowcy;
  • wybierając się na święta do rodziny, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu, poprośmy sąsiada, by również zwrócił na nie uwagę;
  • w samochodzie nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów, bagaży oraz innych rzeczy, które mogłyby przyciągać uwagę – pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja;
  • robiąc zakupy w Internecie sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy, opinie kupujących oraz historię jego sprzedaży;
  • zachowajmy ostrożność zarówno podczas zakupu fajerwerków, petard  i sztucznych ogni (nie kupujmy ze źródeł niewiadomego pochodzenia, bez polskich oznaczeń i atestu), jak i podczas używania środków pirotechnicznych (postępujmy zgodnie z załączoną instrukcją obsługi).


Cichy zabójca atakuje jesienno-zimową porą

"Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, jest gazem bardzo niebezpiecznym i niewyczuwalnym przez człowieka. Powstaje podczas procesu spalania gazu, paliw płynnych i stałych. Jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną, blokuje dostęp tlenu do organizmu.

W okresie jesienno-zimowym wzrasta zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla. Jest to związanie przede wszystkim z „sezonem grzewczym”. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są niesprawne lub wadliwe urządzenia grzewcze, niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, niedrożna wentylacja pomieszczeń oraz niesprawne przewody kominowe w budynków.

Aby zminimalizować ryzyko zatrucia czadem należy przeprowadzać kontrole szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Warto również samemu systematycznie sprawdzać ciąg  powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Pod żadnym pozorem nie wolno zaklejać lub zasłaniać kratek wentylacyjnych. W przypadku urządzeń grzewczych, kuchenek i piecyków gazowych warto sprawdzić, czy są sprawne i używane zgodnie z instrukcją."


Żródło: bezpieczna.um.warszawa.plPieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Używanie odblasków zwiększa nasze bezpieczeństwo. Jest to szczególne istotne jesienią i zimą, gdy warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmierzch ograniczają kierowcom widoczność.

Jesień i zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Jak wskazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość ich szybkiego zauważenia. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Zgodnie z przepisami elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Pieszy bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku, kilkunastu metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 200 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w trosce o bezpieczeństwo, po raz kolejny przypomina o zaletach korzystania z odblasków. Na ekranach w komunikacji miejskiej będzie wyświetlany spot zachęcający do ich używania.

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.


Do pobrania: Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Uwaga na bagna w osiedlu Las

  

Podmokły teren rozciągający się na obszarze ok. 3 km2 wzdłuż Alei gen. B. Wieniawy – Długoszewskiego, między oś. Gocław a ul. Płowiecką, a dokładniej obszar zlokalizowany w rejonie ulic: Kosmatki, Kadetów, Spadowa, Płowiecka, stał się wyjątkowo niebezpieczny dla osób, które nieroztropnie się tam znajdą oraz dla ratowników i funkcjonariuszy policji biorących udział w akcjach ratowniczych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Wawer przy wsparciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i grup poszukiwawczo-ratowniczych przeprowadzili dwie takie akcje. W obu przypadkach osoby, które weszły na niepozornie wyglądający, porośnięty krzewami teren, ugrzęzły i nie mogły wydostać się o własnych siłach. Podczas prowadzonych akcji niezbędne było użycie śmigłowca policyjnego. Dziki

Na terenie m.st. Warszawy prowadzone są intensywne działania, mające na celu ograniczenie liczebności populacji dzików.


"Obecnie, lasy w Warszawie zajmują blisko 8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta. Występują tam bardzo dobre warunki do bytowania różnych gatunków zwierząt. Jednym z nich są dziki, które przemieszczają się także w obrębie terenów zurbanizowanych. Ich żerowiska są często znacznie oddalone od miejsca ich bytowania. Wielkość ich populacji wynika m.in. z korzystnych warunków klimatycznych, braku zagrożeń środowiskowych, a także dużej dostępności bazy żerowej poza terenem leśnym (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki i nieużytki, itp.).


Nie da się całkowicie wyeliminować dzików żyjących na terenie miasta. Jednak dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy, władze miasta podejmują działania związane z ograniczeniem ich populacji poprzez odławianie."


"W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej prosimy o kontakt z pracownikami ds. łowiectwa pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, czynnymi całą dobę."


600-020-746

600-020-747

Źródło: www.lasymiejskie.waw.pl, bezpieczna.um.warszawa.pl
ICE (In Case of Emergency - w nagłym wypadku)

- to skrót, informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku.

Opis "ICE" w naszych telefonach powinien wskazywać osobę, którą należy zawiadomić, gdy przytrafi się nam wypadek. Jeśli takich osób jest kilka, ich numery powinny być w kontaktach opisane, jako "ICE1", "ICE2" itd.

Karta ICE
Posiadanie takiej karty daje możliwość przekazania ratownikom najważniejszych informacji, mogących mieć wpływ na efektywność akcji ratowniczej. Powinniśmy na karcie zapisać grupę krwi oraz wskazać przewlekłe choroby i uczulenia, które mają wpływ na sposób udzielania pomocy i dobór leków.

Ratownicy często nie wiedzą, z kim kontaktować się w sprawie osoby poszkodowanej.

Skrót "ICE" stosowany jest na całym świecie. Posiadanie dobrze przygotowanej karty może uratować życie.

Kartę powinno się mieć przy sobie zawsze, najlepiej w portfelu w pobliżu dokumentów.
Nie zapomnijmy o niej wybierając się w podróż.


numer, który ratuje życie
Europejski Numer Alarmowy 112, pozwala z każdego miejsca w Europie, przez całą dobę wezwać pomoc, gdy zagrożone jest nasze lub innych życie i zdrowie.


"W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Znajdują się one w każdym mieście wojewódzkim oraz dodatkowo w Radomiu. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. W przypadku, gdy osoba łączy się z numerem 112 i nie może uzyskać połączenia z Centrum na terenie swojego województwa, zgłoszenie jest przekazywane do innego ośrodka, zgodnie z tzw. regułą zastępowalności. Operator, który odbierze zgłoszenie ustala lokalizację zdarzenia oraz przekazuje informacje do odpowiednich służb.

System informatyczny pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz prezentuje na mapie aktualną lokalizację. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnego miejsca (np. dziecko lub w przypadku wypadku drogowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Każdego dnia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie odbierane jest około trzech tysięcy telefonów. W całym 2016 r. CPR przyjęło ponad milion połączeń. Od początku roku operatorzy numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie odebrali ponad 430 tysięcy połączeń, z czego 55% było zgłoszeniami fałszywymi lub takimi, które powinny trafić w inne miejsca, np. do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19 115.

Fałszywe połączenia to w większości pomyłki, zabawy telefonami, zapytania niezwiązane z ratownictwem, próby zamawiania usług (np. cateringowych) i przypadkowe uruchomienia telefonów. Połączenia te angażują operatorów i blokują linię, która staje się niedostępna w sytuacji realnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby potrzebującej pomocy."

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Pokaż okno newslettera przy fokusie

Newsletter

Aktualne informacje z Wawra prosto na Twój adres e-mail

Zapisz się

warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer