Dzielnica Wawer - Bezpieczeństwo publiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczeństwo publiczne

Wersja do wydrukuWersja PDF

1. miejsce Warszawy w rankingu miast bezpiecznych i otwartych

Podczas konferencji „Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte” ogłoszono raport o bezpieczeństwie i otwartości polskich miast. W rankingu 66 miast Warszawa zajęła pierwsze miejsce.

Miasta były analizowane pod kątem bezpieczeństwa publicznego, otwartości na innych (w tym przyjmowania pracowników z innych krajów), poczucia bezpieczeństwa indywidualnego, komunikacyjnego i społeczno-ekonomicznego.

Raport przygotowały Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Polityka Insight. Partnerami raportu są Orange Polska i Grupa Veolia Polska. Raport do pobrania tutaj.

Zapis konferencji można obejrzeć na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl


Co sądzisz o bezpieczeństwie w Warszawie?
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb człowieka. Aby skutecznie podnosić jego poziom żaden urząd nie może działać bez udziału mieszkańców. Wypełnij ankietę i podziel się swoimi opiniami na temat bezpieczeństwa w naszym mieście.

Stołeczny ratusz przygotował ankietę skierowaną do mieszkańców, aby się dowiedzieć, co sądzą o poziomie bezpieczeństwa w swojej okolicy.

Ankieta jest częścią programu „Bezpieczne osiedle” Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, którego celem jest podniesienie aktywności mieszkańców w podejmowaniu działań na rzecz ochrony wspólnego mienia, zapewniania bezpieczeństwa i porządku w swojej okolicy.

Jeżeli chcą Państwo podzielić się swoją opinią na temat bezpieczeństwa, prosimy o wypełnienie ankiety: https://cawi.um.warszawa.pl/Bezpieczne_osiedle.pg. Jej wypełnienie zajmie tylko kilka minut. Uzyskana w  ten sposób wiedza pomoże nam wszystkim poprawić poziom bezpieczeństwa w Warszawie.

Ankieta będzie również dystrybuowana w wersji papierowej np. podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez Delegatury BBiZK.

Do pobrania ankieta do wydruku - 

(plik: ankieta_b2.pdf, rozmiar pliku: 112.35 KB)

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.plProgram "BEZPIECZNE OSIEDLE"

"Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo"
W myśl przyjętych założeń program "Bezpieczne osiedle" jest płaszczyzną poszukiwania i wdrażania skutecznych form i metod działania, mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy i osób przebywających na jej terenie. Posiada otwartą formułę – zakłada kontunuowanie dotychczas realizowanych przedsięwzięć, a także inicjowanie nowych działań lub uzupełnianie ich nowymi zadaniami.

Podstawowym elementem realizacji programu jest działalność Grup Osiedlowych (GO) w składzie:

  • przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy,
  • właściwy miejscowo policjant (dzielnicowy),
  • strażnik miejski – właściwy miejscowo inspektor ds. rejonu,
  • członek lokalnej społeczności / przedstawiciel mieszkańców (np. członek rady osiedla, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, organizacji społecznej działającej na danym terenie lub inne osoby, które zgłosiły chęć aktywnego uczestnictwa w działaniach GO).

Koordynatorem programu jest 

Katarzyna Brzezicka

ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa, pok. 314

kbrzezicka@um.warszawa.pl

Zapraszamy do współpracy!


Harmonogram wizji i spotkań grup osiedlowych

Radość

Las

Marysin Wawerski Płd.

Anin

Marysin Wawerski Płn.

Falenica

Międzylesie

Aleksandrów           

Wawer

Zerzeń

Sadul

Miedzeszyn

Nadwiśle

18.01.2018 r.

25.01.2018 r.

01.02.2018 r.

08.02.2018 r.

15.02.2018 r.

22.02.2018 r.

01.03.2018 r.

08.03.2018 r.

15.03.2018 r.

22.03.2018 r.

29.03.2018 r.

05.04.2018 r.

12.04.2018 r.

Na zdjęciu pracownicy Delegatury BBiZK i Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy

W organizowanych przez delegaturę cotygodniowych przeglądach osiedli  uczestniczą dzielnicowi z Komisariatu Policji Warszawa Wawer i funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Zapraszamy do udziału i wskazywania miejsc na terenie dzielnicy, które Państwa zdaniem należy objąć przeglądem.

 

Kontakt - Katarzyna Brzezicka:

kbrzezicka@um.warszawa.pl


Dane kontaktowe służb 

 

adres

telefon

telefon / fax

Komisariat Policji Warszawa - Wawer

ul. Mrówcza 210

04-697 Warszawa

997

(22) 6032301

(22) 6036991

Wykaz ulic pomocny w wyszukaniu kontaktu do właściwego dzielnicowego znajduje się na stronie

Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII 

VII Oddział Terenowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy

ul. Kobielska 5

04-359 Warszawa

 986

(22) 6191586

Posterunek VII Oddziału Terenowego w Dzielnicy Wawer

ul. Korkowa 119/123

04-519 Warszawa

 986

(22) 6133466


Bezpieczny senior


Oszustwa i wyłudzanie pieniędzy stały się popularnymi metodami „łatwego zarobku”. Sposoby dokonywania tych przestępstw są często zmieniane i coraz bardziej zuchwałe.Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nigdy nie informuje też o prowadzonych działaniach.

Jeżeli odebrałaś taki telefon bądź pewna, że dzwoni OSZUST.

Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów. Nie działaj pod presją czasu. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego, na znany Ci numer telefonu i opowiedz o zdarzeniu. 

O zaistniałej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112

Do pobrania: Informator - Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą "Na wnuczka"


Każdy powinien wiedzieć ...


Uwaga na oszustów!!!

W ostatnim czasie pojawiły się informacje od mieszkańców Warszawy o osobach podających się za pracowników firm energetycznych, telekomunikacyjnych, hydraulicznych, gazowniczych itp., które proponują zawarcie umów na dostawy energii elektrycznej, paliwa gazowego, usług telekomunikacyjnych czy też różnego rodzaju prac budowlanych.

W związku z tymi sygnałami ostrzegamy przed pochopnym i nieprzemyślanym podejmowaniem decyzji.

Pamiętajmy:

  • uczciwy przedstawiciel handlowy zgodzi się zostawić nam warunki umowy do zapoznania się i zastanowienia przed podjęciem decyzji,
  • konsultujmy takie sprawy z rodziną, znajomymi,
  • poprośmy przedstawiciela o przybycie w dogodnym dla nas terminie.

W razie wątpliwości nie działajmy pod presją i nie podpisujmy jakichkolwiek dokumentów. Uchroni nas to przed przykrymi w skutkach konsekwencjami.

Wszystkie podejrzane sytuacje możemy zgłosić osobiście w najbliższej jednostce Policji albo telefonicznie pod numerem alarmowym 997.

Do pobrania z bezpieczna.um.warszawa.pl


Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower!!! 

W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Jak informuje Policja znakowanie polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

 Terminy znakowania na terenie Wawra:

KP Wawer, ul. Mrówcza 210- środy w godzinach: 15.00-18.00, piątki w godzinach: 10.00-13.00 lub po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod nr (22) 603 23 19.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji będą 82 engrawery, zakupione przez Miasto st. Warszawę za przeszło 10 tys. zł.

Do pobrania: Ulotka "Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower"Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, czy też zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają im widoczność. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Ponadto elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.

Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Do pobrania: Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"


"Dzik nie jest zły"

Na terenie m.st. Warszawy prowadzone są intensywne działania, mające na celu ograniczenie liczebności populacji dzików.


"Obecnie, lasy w Warszawie zajmują blisko 8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta. Występują tam bardzo dobre warunki do bytowania różnych gatunków zwierząt. Jednym z nich są dziki, które przemieszczają się także w obrębie terenów zurbanizowanych. Ich żerowiska są często znacznie oddalone od miejsca ich bytowania. Wielkość ich populacji wynika m.in. z korzystnych warunków klimatycznych, braku zagrożeń środowiskowych, a także dużej dostępności bazy żerowej poza terenem leśnym (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki i nieużytki, itp.).


Nie da się całkowicie wyeliminować dzików żyjących na terenie miasta. Jednak dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy, władze miasta podejmują działania związane z ograniczeniem ich populacji poprzez odławianie."


"W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej prosimy o kontakt z pracownikami ds. łowiectwa pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, czynnymi całą dobę."Źródło: www.lasymiejskie.waw.pl, bezpieczna.um.warszawa.pl
Pięć milionów zł na służby ponadnormatywne

Od maja ulice stolicy znów będą patrolować policjanci podczas służb ponadnormatywnych finansowanych z budżetu m.st. Warszawy.

Stołeczny ratusz przeznaczy w tym roku na opłacenie dodatkowych patroli 5 mln zł.  Porozumienie podpisane z Komendantem Stołecznym Policji pozwala na wystawienie 25 tysięcy takich służb. Warszawa od lat uwzględnia ten wydatek w ogólnej sumie przekazywanej co roku na konto KSP.

Działania m.st. Warszawy i KSP na rzecz poprawy bezpieczeństwa od lat konsekwentnie realizowane, oceniane są przez mieszkańców bardzo wysoko, co wyrażane jest badaniach opinii oraz w statystykach policyjnych, pokazujących Warszawę jako jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce.

Służby ponadnormatywne pełnione są w niebezpiecznych miejscach Warszawy, wskazanych przez mieszkańców podczas zebrań grup osiedlowych w ramach programu „Bezpieczne osiedle”. Wspólnie z policjantami, strażnikami miejskimi oraz przedstawicielami ratusza typowane są miejsca, gdzie patrole Policji są niezbędne, w których warszawiacy nie czują się bezpiecznie lub zauważają częste naruszenie przepisów i porządku. Średnio w miesiącu wskazywanych jest około 100 takich miejsc, które obejmowane są szczególnym nadzorem. 

Patrol podczas służby ponadnormatywnej. Fot. KSP 


Celowość ponoszenia wydatków na służby ponadnormatywne pokazuje statystyka. W ubiegłym roku w czasie ich pełnienia zatrzymano 220 sprawców przestępstw i wykroczeń, wylegitymowano ponad 65 tys. osób, pouczono prawie 25 tys. osób, ukarano mandatami karnymi 21 tysięcy. W miejscach najbardziej zagrożonych niebagatelną rolę pełni także sama obecność policjantów w mundurach.

Planowane wydatki na Policję w 2017 r.:
W 2017 roku na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji Warszawa planuje przeznaczyć 7 648 400 zł:
W tym na:
1)  koszty adaptacji zawodowej policjantów w służbie przygotowawczej w OPP – 900 000 zł,
2)  25 000 służb ponadnormatywnych Policji – 5 000 000 zł,
3)  nagrody dla policjantów za szczególne osiągnięcia w służbie – 800 000 zł,
4)  utrzymanie 20 koni służbowych – 500 000 zł,
5)  zakup sprzętu specjalistycznego (w tym do obsługi koni służbowych) – 323 000 zł.
6)  zakup urządzeń specjalistycznych do pomiaru zanieczyszczeń powietrza – 125 000 zł.

Nagrody dla policjantów z drogówki

W czerwcu w stołecznym ratuszu uhonorowano policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Doceniono ich służbę, która wspierała pracę urzędników m.st. Warszawy w czasie kontroli stołecznych taksówek i kierowców zajmujących się przewozem osób. Dwunastu nagrodzonych funkcjonariuszy otrzymało nagrody z budżetu m.st. Warszawy łącznie ponad 23 tys. zł.

W uroczystości, oprócz wyróżnionych policjantów, udział wzięli dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Ewa Gawor, zastępca dyrektora Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Maria Wrona-Żółtowska.

„Policjant Roku Ruchu Drogowego” edycja 2017

"Najlepsi policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KSP zostali uhonorowani przez Panią Ewę Gawor Dyrektor BBiZK nagrodami pieniężnymi za zajęcie trzech najwyższych miejsc w konkursie „Policjant Roku Ruchu Drogowego” edycja 2017 [...].

W konkursie wojewódzkim wzięło udział 24 policjantów z garnizonu stołecznego, obejmującego Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz 9 Komend Powiatowych Policji. Przez dwa dni policjanci uczestniczyli w czterech konkurencjach. Konkurs obejmował m.in.:

-        znajomość przepisów ruchu drogowego,

-        kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu,

-        jazda sprawnościowa motocyklem,

-        jazda sprawnościowa radiowozem.

Finał ogólnopolski konkursu odbędzie się we wrześniu na terenie Warszawy."


źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

"Prawie co drugi pożar, do którego doszło w naszym kraju w 2015 roku to pożar trawy..."

Publikacje KG PSP:

STOP pożarom traw - statystyka interwencji straży pożarnej (ppt)

STOP pożarom traw - materiał edukacyjny (pdf)

Stop pożarom traw - prezentacja (pdf)

Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Pokaż okno newslettera przy fokusie

Newsletter

Aktualne informacje z Wawra prosto na Twój adres e-mail

Zapisz się

warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer