Dzielnica Wawer - Bezpieczeństwo publiczne

Biuletyn Informacji Publicznej

Bezpieczeństwo publiczne

Wersja do wydrukuWersja PDF

1. miejsce Warszawy w rankingu miast bezpiecznych i otwartych

Podczas konferencji „Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte” ogłoszono raport o bezpieczeństwie i otwartości polskich miast. W rankingu 66 miast Warszawa zajęła pierwsze miejsce.

Miasta były analizowane pod kątem bezpieczeństwa publicznego, otwartości na innych (w tym przyjmowania pracowników z innych krajów), poczucia bezpieczeństwa indywidualnego, komunikacyjnego i społeczno-ekonomicznego.

Raport przygotowały Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Polityka Insight. Partnerami raportu są Orange Polska i Grupa Veolia Polska. Raport do pobrania tutaj.

Zapis konferencji można obejrzeć na stronie bezpieczna.um.warszawa.pl


Co sądzisz o bezpieczeństwie w Warszawie?
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb człowieka. Aby skutecznie podnosić jego poziom żaden urząd nie może działać bez udziału mieszkańców. Wypełnij ankietę i podziel się swoimi opiniami na temat bezpieczeństwa w naszym mieście.

Stołeczny ratusz przygotował ankietę skierowaną do mieszkańców, aby się dowiedzieć, co sądzą o poziomie bezpieczeństwa w swojej okolicy.

Ankieta jest częścią programu „Bezpieczne osiedle” Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, którego celem jest podniesienie aktywności mieszkańców w podejmowaniu działań na rzecz ochrony wspólnego mienia, zapewniania bezpieczeństwa i porządku w swojej okolicy.

Jeżeli chcą Państwo podzielić się swoją opinią na temat bezpieczeństwa, prosimy o wypełnienie ankiety: https://cawi.um.warszawa.pl/Bezpieczne_osiedle.pg. Jej wypełnienie zajmie tylko kilka minut. Uzyskana w  ten sposób wiedza pomoże nam wszystkim poprawić poziom bezpieczeństwa w Warszawie.

Ankieta będzie również dystrybuowana w wersji papierowej np. podczas spotkań z mieszkańcami organizowanych przez Delegatury BBiZK.

Do pobrania ankieta do wydruku - 

(plik: ankieta_b2.pdf, rozmiar pliku: 112.35 KB)

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.plProgram "BEZPIECZNE OSIEDLE"

"Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo"
W myśl przyjętych założeń program "Bezpieczne osiedle" jest płaszczyzną poszukiwania i wdrażania skutecznych form i metod działania, mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy i osób przebywających na jej terenie. Posiada otwartą formułę – zakłada kontunuowanie dotychczas realizowanych przedsięwzięć tudzież inicjowanie nowych działań lub uzupełnianie ich nowymi zadaniami.

Podstawowym elementem realizacji programu jest działalność Grup Osiedlowych (GO) w składzie:

  • przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy,
  • właściwy miejscowo policjant (dzielnicowy),
  • strażnik miejski – właściwy miejscowo inspektor ds. rejonu,
  • członek lokalnej społeczności / przedstawiciel mieszkańców (np. członek rady osiedla, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, organizacji społecznej działającej na danym terenie lub inne osoby, które zgłosiły chęć aktywnego uczestnictwa w działaniach GO).

Koordynatorem programu jest 

Katarzyna Brzezicka

ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa, pok. 314

wawer.bbizk@um.warszawa.pl

Zapraszamy do współpracy!


Harmonogram wizji i spotkań grup osiedlowych
w trakcie opracowywania

Radość

Las

Marysin Wawerski Płd.

Anin

Marysin Wawerski Płn.

Falenica

Międzylesie

Aleksandrów           

Wawer

Zerzeń

Sadul

Miedzeszyn

Nadwiśle

2019 r.

6.12.2018 r.

8.11.2018 r.

20.12.2018 r.

2019 r.

13.12.2018 r.

2019 r.

2019 r.

2019 r.

22.11.2018 r.

15.11.2018 r.

2019 r.

2019 r.

Na zdjęciu pracownicy Delegatury BBiZK i Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy

W organizowanych przez delegaturę cotygodniowych przeglądach osiedli  uczestniczą dzielnicowi z Komisariatu Policji Warszawa Wawer i funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Spotkania odbywają się na terenie osiedli o godzinie 10.30.

Zapraszamy do udziału i wskazywania miejsc na terenie dzielnicy, które Państwa zdaniem należy objąć przeglądem.

 

Kontakt - Katarzyna Brzezicka:

wawer.bbizk@um.warszawa.pl


Dane kontaktowe służb 

 

adres

telefon

telefon / fax

Komisariat Policji Warszawa - Wawer

ul. Mrówcza 210

04-697 Warszawa

997

(22) 6032301

(22) 6036991

Wykaz ulic pomocny w wyszukaniu kontaktu do właściwego dzielnicowego znajduje się na stronie

Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII 

VII Oddział Terenowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy

ul. Kobielska 5

04-359 Warszawa

 986

(22) 6191586

Posterunek VII Oddziału Terenowego w Dzielnicy Wawer

ul. Korkowa 119/123

04-519 Warszawa

 986

(22) 6133466

Co zgłosić? Gdzie dzwonić? - Czy wiesz, na który numer zadzwonić, gdy potrzebujesz pomocy lub szukasz informacji?

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

do pobrania: ulotka


Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Bezpieczny senior


Oszustwa i wyłudzanie pieniędzy stały się popularnymi metodami „łatwego zarobku”. Sposoby dokonywania tych przestępstw są często zmieniane i coraz bardziej zuchwałe.Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nigdy nie informuje też o prowadzonych działaniach.

Jeżeli odebrałaś taki telefon bądź pewna, że dzwoni OSZUST.

Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów. Nie działaj pod presją czasu. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego, na znany Ci numer telefonu i opowiedz o zdarzeniu. 

O zaistniałej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112

Do pobrania: Informator - Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą "Na wnuczka"


Każdy powinien wiedzieć ...


Uwaga na oszustów!!!

W ostatnim czasie pojawiły się informacje od mieszkańców Warszawy o osobach podających się za pracowników firm energetycznych, telekomunikacyjnych, hydraulicznych, gazowniczych itp., które proponują zawarcie umów na dostawy energii elektrycznej, paliwa gazowego, usług telekomunikacyjnych czy też różnego rodzaju prac budowlanych.

W związku z tymi sygnałami ostrzegamy przed pochopnym i nieprzemyślanym podejmowaniem decyzji.

Pamiętajmy:

  • uczciwy przedstawiciel handlowy zgodzi się zostawić nam warunki umowy do zapoznania się i zastanowienia przed podjęciem decyzji,
  • konsultujmy takie sprawy z rodziną, znajomymi,
  • poprośmy przedstawiciela o przybycie w dogodnym dla nas terminie.

W razie wątpliwości nie działajmy pod presją i nie podpisujmy jakichkolwiek dokumentów. Uchroni nas to przed przykrymi w skutkach konsekwencjami.

Wszystkie podejrzane sytuacje możemy zgłosić osobiście w najbliższej jednostce Policji albo telefonicznie pod numerem alarmowym 997.

Do pobrania z bezpieczna.um.warszawa.pl


Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower!!! 

W Warszawie znakowanie rowerów możliwe jest już od 2010 roku. Dzięki unikatowemu oznaczeniu, po odnalezieniu roweru przez policję, będzie można udowodnić, że pochodzi on z kradzieży oraz odnaleźć właściciela. 

Jak informuje Policja znakowanie polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Działania prowadzone są na terenie jednostek organizacyjnych Komendy Stołecznej Policji w ramach Programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli m.st. Warszawy na lata 2016 – 2021 pn. „Bezpieczna Warszawa”.

 Terminy znakowania na terenie Wawra:

KP Wawer, ul. Mrówcza 210- środy w godzinach: 15.00-18.00, piątki w godzinach: 10.00-13.00 lub po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym pod nr (22) 603 23 19.

Na wyposażeniu stołecznych jednostek policji będą 82 engrawery, zakupione przez Miasto st. Warszawę za przeszło 10 tys. zł.

Do pobrania: Ulotka "Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower"Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, czy też zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają im widoczność. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Ponadto elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.

Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Do pobrania: Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"


"Dzik nie jest zły"

Na terenie m.st. Warszawy prowadzone są intensywne działania, mające na celu ograniczenie liczebności populacji dzików.


"Obecnie, lasy w Warszawie zajmują blisko 8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta. Występują tam bardzo dobre warunki do bytowania różnych gatunków zwierząt. Jednym z nich są dziki, które przemieszczają się także w obrębie terenów zurbanizowanych. Ich żerowiska są często znacznie oddalone od miejsca ich bytowania. Wielkość ich populacji wynika m.in. z korzystnych warunków klimatycznych, braku zagrożeń środowiskowych, a także dużej dostępności bazy żerowej poza terenem leśnym (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki i nieużytki, itp.).


Nie da się całkowicie wyeliminować dzików żyjących na terenie miasta. Jednak dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy, władze miasta podejmują działania związane z ograniczeniem ich populacji poprzez odławianie."


"W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej prosimy o kontakt z pracownikami ds. łowiectwa pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, czynnymi całą dobę."Źródło: www.lasymiejskie.waw.pl, bezpieczna.um.warszawa.pl
Będzie bezpieczniej – dodatkowe patrole na ulicach

Stołeczna Policja otrzymała z budżetu Warszawy 4,6 mln zł na służby ponadnormatywne, dzięki którym patrolowane są niebezpieczne rejony naszego miasta.

Od wielu lat przekazujemy Komendzie Stołecznej Policji fundusze, dzięki którym opłacani są policjanci pełniący nadprogramową służbę na ulicach miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy – Są oni kierowani w miejsca wskazane przez mieszkańców, bo to oni wiedzą najlepiej czy w danym rejonie obecność policjanta jest niezbędna.  
Stosowne porozumienie pomiędzy prezydentem m.st. Warszawy, a Komendantem Stołecznym Policji zawarto 28 lutego 2018 r. Przekazane fundusze pozwolą na wystawienie 20 000 służb. 

Patrol podczas służby ponadnormatywnej. Fot. KSP 

Mieszkańcy wiedzą, gdzie jest niebezpiecznie
Miejsca, które policjanci będą patrolować wskazywane są przez mieszkańców, podczas spotkań w ramach ogólnomiejskiego programu „Bezpieczne osiedle”. Biorą w nich udział obok mieszkańców, funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej oraz przedstawiciele m.st. Warszawy. Średnio w miesiącu wskazywanych jest około 100 miejsc, które obejmowane są szczególnym nadzorem przez funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. 
W miarę poprawy stanu bezpieczeństwa w danym rejonie następuje zmiana lokalizacji pełnienia służby, także według sugestii mieszkańców.

Ponadnormatywy są potrzebne
W ubiegłym roku w ramach służby ponadnormatywnej zatrzymano 171 sprawców przestępstw i wykroczeń, wylegitymowano 54 573 osób, pouczono 24 202 osób, ukarano mandatami karnymi 18 640 sprawców wykroczeń. Niebagatelną rolę pełni już sama obecność policjantów w mundurach w miejscach zagrożonych. Od lat konsekwentnie realizowane działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, w tym także w zakresie wsparcia finansowego policji, sprawiają, że Warszawa jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce.

Warszawa wspiera finansowo Policję
W 2018 roku stołeczny ratusz na dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji planuje przeznaczyć 7 mln zł z przeznaczeniem m.in. na służby ponadnormatywne – 4 600 000 zł, nagrody pieniężne - 200 000 zł, na utrzymanie koni służbowych - 200 000 zł. oraz na zakup urządzeń oraz dofinasowanie zakupu radiowozów - 2 mln zł.

źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

Załącznik: 
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
warszawa19115.pl
Pokaż okno Facebooka przy fokusie
Budżet - Wawer