Dzielnica Wawer - Bezpieczeństwo publiczne

Bezpieczeństwo publiczne

Wersja do wydrukuWersja PDF

Program "BEZPIECZNE OSIEDLE"

"Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo"
W myśl przyjętych założeń program "Bezpieczne osiedle" jest płaszczyzną poszukiwania i wdrażania skutecznych form i metod działania, mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy i osób przebywających na jej terenie. Posiada otwartą formułę – zakłada kontunuowanie dotychczas realizowanych przedsięwzięć tudzież inicjowanie nowych działań lub uzupełnianie ich nowymi zadaniami.

Podstawowym elementem realizacji programu jest działalność Grup Osiedlowych (GO) w składzie:

 • przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy,
 • właściwy miejscowo policjant (dzielnicowy),
 • strażnik miejski – właściwy miejscowo inspektor ds. rejonu,
 • członek lokalnej społeczności / przedstawiciel mieszkańców (np. członek rady osiedla, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, organizacji społecznej działającej na danym terenie lub inne osoby, które zgłosiły chęć aktywnego uczestnictwa w działaniach GO).

Koordynatorem programu jest 

Katarzyna Brzezicka

ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa, pok. 314

wawer.bbizk@um.warszawa.pl

Zapraszamy do współpracy!


Wizje i spotkania grup osiedlowych
w trakcie opracowywania

Na zdjęciu pracownicy Delegatury BBiZK i Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy


Szanowni Państwo,

skupiska ludzi to miejsca sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Dlatego, zgodnie z dyspozycją Dyrekcji Biura, reagując na bieżącą sytuację, czasowo zawieszamy spotkania organizowane w ramach programu „Bezpieczne osiedle” oraz inne spotkania, które wiążą się z dużą liczbą zainteresowanych mieszkańców.


W organizowanych przez delegaturę cotygodniowych przeglądach osiedli  uczestniczą dzielnicowi z Komisariatu Policji Warszawa Wawer i funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Zapraszamy do wskazywania miejsc na terenie dzielnicy, które Państwa zdaniem należy objąć przeglądem.

 

Kontakt - Katarzyna Brzezicka:

wawer.bbizk@um.warszawa.pl


Dane kontaktowe służb 

 

adres

telefon

telefon / fax

Komisariat Policji Warszawa - Wawer

ul. Mrówcza 210

04-697 Warszawa

997

(22) 6032301

(22) 6036991

Wykaz ulic pomocny w wyszukaniu kontaktu do właściwego dzielnicowego znajduje się na stronie

Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII 

VII Oddział Terenowy Straży Miejskiej m. st. Warszawy

ul. Kobielska 5

04-359 Warszawa

 986

(22) 6191586

Posterunek VII Oddziału Terenowego w Dzielnicy Wawer

ul. Korkowa 119/123

04-519 Warszawa

 986

(22) 6133466

Co zgłosić? Gdzie dzwonić? - Czy wiesz, na który numer zadzwonić, gdy potrzebujesz pomocy lub szukasz informacji?

Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

do pobrania: ulotka


Źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl


Bezpieczny senior


Oszustwa i wyłudzanie pieniędzy stały się popularnymi metodami „łatwego zarobku”. Sposoby dokonywania tych przestępstw są często zmieniane i coraz bardziej zuchwałe.Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy. Nigdy nie informuje też o prowadzonych działaniach.

Jeżeli odebrałaś taki telefon bądź pewna, że dzwoni OSZUST.

Nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów. Nie działaj pod presją czasu. Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego, na znany Ci numer telefonu i opowiedz o zdarzeniu. 

O zaistniałej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112

Do pobrania: Informator - Jak nie paść ofiarą oszustwa metodą "Na wnuczka"


Każdy powinien wiedzieć ...


Uwaga na oszustów!!!

W ostatnim czasie pojawiły się informacje od mieszkańców Warszawy o osobach podających się za pracowników firm energetycznych, telekomunikacyjnych, hydraulicznych, gazowniczych itp., które proponują zawarcie umów na dostawy energii elektrycznej, paliwa gazowego, usług telekomunikacyjnych czy też różnego rodzaju prac budowlanych.

W związku z tymi sygnałami ostrzegamy przed pochopnym i nieprzemyślanym podejmowaniem decyzji.

Pamiętajmy:

 • uczciwy przedstawiciel handlowy zgodzi się zostawić nam warunki umowy do zapoznania się i zastanowienia przed podjęciem decyzji,
 • konsultujmy takie sprawy z rodziną, znajomymi,
 • poprośmy przedstawiciela o przybycie w dogodnym dla nas terminie.

W razie wątpliwości nie działajmy pod presją i nie podpisujmy jakichkolwiek dokumentów. Uchroni nas to przed przykrymi w skutkach konsekwencjami.

Wszystkie podejrzane sytuacje możemy zgłosić osobiście w najbliższej jednostce Policji albo telefonicznie pod numerem alarmowym 997.

Do pobrania z bezpieczna.um.warszawa.plPieszy widoczny to pieszy bezpieczny

Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, czy też zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają im widoczność. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Ponadto elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek.

Zgodnie z art. 11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Za brak elementu odblaskowego może być nałożony mandat karny w wysokości do 100 zł.

Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają one widoczność i bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Do pobrania: Spot "Pieszy widoczny to pieszy bezpieczny"


"Dzik nie jest zły"

Na terenie m.st. Warszawy prowadzone są intensywne działania, mające na celu ograniczenie liczebności populacji dzików.


"Obecnie, lasy w Warszawie zajmują blisko 8 tys. ha, co stanowi około 15% powierzchni miasta. Występują tam bardzo dobre warunki do bytowania różnych gatunków zwierząt. Jednym z nich są dziki, które przemieszczają się także w obrębie terenów zurbanizowanych. Ich żerowiska są często znacznie oddalone od miejsca ich bytowania. Wielkość ich populacji wynika m.in. z korzystnych warunków klimatycznych, braku zagrożeń środowiskowych, a także dużej dostępności bazy żerowej poza terenem leśnym (dokarmianie przez ludzi, niezabezpieczone kontenery na śmieci, nieogrodzone działki i nieużytki, itp.).


Nie da się całkowicie wyeliminować dzików żyjących na terenie miasta. Jednak dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców stolicy, władze miasta podejmują działania związane z ograniczeniem ich populacji poprzez odławianie."


"W przypadku bezpośredniego zdarzenia z udziałem jakiejkolwiek zwierzyny dziko żyjącej prosimy o kontakt z pracownikami ds. łowiectwa pod nr tel. 600-020-746 lub 600-020-747, czynnymi całą dobę."Źródło: www.lasymiejskie.waw.pl, bezpieczna.um.warszawa.pl
Będzie bezpieczniej – dodatkowe patrole na ulicach

Stołeczny samorząd przeznaczył 4,6 mln zł na opłacenie dodatkowych, ponadnormatywnych, patroli Policji. Dzięki temu ulice Warszawy będą kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa przez policjantów podczas 20 tysięcy służb.

- Dbamy o bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków. Dlatego miejsca, które wskazali nam jako najbardziej niebezpieczne, objęte będą dodatkowymi patrolami w ramach służby ponadnormatywnej - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

 

Patrol podczas służby ponadnormatywnej. Fot. KSP 

Mieszkańcy wskazują miejsca
Służby ponadnormatywne policjanci będą pełnić w najbardziej niebezpiecznych miejscach wskazanych przez warszawiaków na spotkaniach grup osiedlowych w ramach miejskiego programu „Bezpieczne osiedle”. Średnio w miesiącu na terenie stolicy wskazywanych jest około 100 takich lokalizacji, które obejmowane są szczególnym nadzorem Policji.
Skuteczność i przydatność służb ponadnormatywnych weryfikowane są co miesiąc. W miarę poprawy stanu bezpieczeństwa w objętym nadzorem rejonie następuje zmiana lokalizacji pełnienia służby według sugestii mieszkańców.

Patrol na moście Poniatowskiego
Miasto sfinansuje stałą obecność na moście policjantów Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w ramach służb ponadnormatywnych. Ich zadaniem będzie kontrola prędkości przy użyciu laserowego miernika prędkości. W każdym miesiącu policjanci będą tam pełnić 60 służb ponadnormatywnych zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo miasto zakupi system do odcinkowego pomiaru prędkości i użyczy go Inspekcji Transportu Drogowego, która zainstaluje go na moście Poniatowskiego. 

Warszawiacy czują się bezpiecznie
W ubiegłym roku w ramach służb ponadnormatywnych zatrzymano 196 sprawców przestępstw i wykroczeń, ukarano mandatami karnymi 10 937 sprawców wykroczeń. Niebagatelną rolę w miejscach najbardziej zagrożonych pełni już sama obecność policjantów w mundurach.  Od lat planowane i konsekwentnie realizowane działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, w tym także w zakresie wsparcia finansowego policji, dają obraz Warszawy, jako jednego z najbezpieczniejszych miast w Polsce. Wg. „Barometru warszawskiego” bezpieczeństwo w mieście oceniane jest przez mieszkańców bardzo wysoko. 90% respondentów ocenia je dobrze, a 91% czuje się bezpiecznie spacerując w swojej okolicy po zmroku. Obie wartości są o kilka procent większe od danych z ostatniego badania Barometru.
W 2019 roku stołeczny ratusz planuje dofinansować Komendę Stołeczną Policji 5 000 000 zł, z przeznaczeniem m.in. na służby ponadnormatywne – 4 600 000 zł, na nagrody pieniężne - 200 000 zł oraz  na utrzymanie koni służbowych - 200 000 zł.        

źródło: bezpieczna.um.warszawa.pl

Załącznik: 
 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • Oceń pracę urzędu